L, 25.03.2023

MAAILM ⟩ Euroopa on katastroofi äärel, põhjaveevarud vähenevad

Urmas Kiil
Euroopa on katastroofi äärel, põhjaveevarud vähenevad
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
HOIATUS: Satelliidid Tom ja Jerry on teineteist jälitanud juba 15 aastat. Grazi tehnikaülikooli professori Torsten Mayer-Gürri sõnul näitavad neilt saadud andmed, et Euroopat võib lähiajal tabada tõsine pikem põud, kuna põhjaveevarud on vähenenud.
HOIATUS: Satelliidid Tom ja Jerry on teineteist jälitanud juba 15 aastat. Grazi tehnikaülikooli professori Torsten Mayer-Gürri sõnul näitavad neilt saadud andmed, et Euroopat võib lähiajal tabada tõsine pikem põud, kuna põhjaveevarud on vähenenud. Foto: MeinBezirk.at

2018. ja 2019. aasta suvel kannatas Kesk-Euroopa tugeva veepuuduse tõttu ja sellest ajast alates on veetase jõgedes ja järvedes jäänud madalaks, kirjutab Briti ajaleht The Independent. Teadlaste väitel hävitab tugev põud loomade ja lindude elukeskkonna, tekitab kahju põllumajandusele ja viib lõppkokkuvõttes energiadefitsiidini.

Pikaajalise põua tagajärjed ilmnesid Euroopas selgelt juba 2022. aasta suvel. Kuivad jõesängid ja olemasolevate veekogude järkjärguline kadumine on avaldanud negatiivset mõju nii loodusele kui ka inimestele. Paljud loomaliigid on kaotanud oma loomuliku elupaiga ja kuiv pinnas on tekitanud palju probleeme põllumajandusele.

Lisaks süvendas põud Euroopas energiapuudust. Nii näiteks nägid Prantsusmaa tuumaelektrijaamad möödunud aasta suvel jahutusvee puuduse tõttu suurt vaeva, et toota piisavalt elektrit. Veepuudus on tekitanud suuri probleeme ka hüdroelektrijaamade töös.

Märksõnad
Tagasi üles