K, 27.09.2023

AJA LUGU ⟩ Kingissepa: taas kuurortlinna tuulde

Mehis Tulk
, toimetaja
Facebook
Comments
ENNE TAASTAMIST: Kuressaare tuuliku esivaade aastal 1970.
ENNE TAASTAMIST: Kuressaare tuuliku esivaade aastal 1970. Foto: R. Valdre/Muinsuskaitseameti arhiiv

Poole sajandi eest hakati tollases Kingissepas, kus just oli moodustatud vanalinna kaitseala, valjemini rääkima ka kuurortlinna miljöö taastamisest.

Et need kaks asja justnagu käsikäes käisid, ei olnud mitte juhuslik. Hilisem rajooni peaarhitekt Lilian Hansar mäletab, et vanalinna kaitsealade üks eestvõitleja, arhitekt ja legendaarne muinsuskaitsja Fredi-Armand Tomps on maininud, et kuurordi temaatika oli üks nõkse, mille toel kaitsealade vajadust otsustajatele serveerida. Et jutt ei käi mitte üksnes arhitektuuripärandi säilitamisest, vaid ka selle rakendamisest puhkemajanduse teenistusse.

Selles valguses ei olnud üldse juhuslik, et ühe esimese objektina asuti Kingissepas 1970. aastal restaureerima Hollandi tüüpi kivituulikut, milles alustas tööd kohvik "Veski". "1973. aastal kaitsekorra otsuse tegemisel sai sellele viidata, et on kuurortlinn ja veski hakkab teenindama kuurordi külastajaid," meenutas Hansar Tompsi jutte, kuidas ta mööda kõrgete parteimeeste kabinette käis kaitseala loomisele toetust nõutamas.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles