Saada vihje

Winston Churchill ostis ära Hispaania kindralid

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Artikli foto
Foto: Saarte Hääl

Briti endine peaminister Winston Churchill sanktsioneeris miljonitesse dollaritesse küündiva altkäemaksu andmise Franco kindralitele eesmärgil vältida Hispaania astumist II maailmasõtta Saksamaa poolel. Sellisele seisukohale jõutakse äsjailmunud raamatus.

Suurbritanniat II maailmasõja ajal juhtinud poliitik veenis hispaania pankurit Juan Marchi olema salaagendiks, et organiseerida Franco kindralitele miljonite dollarite üleandmist. Vastutasuks lubasid kindralid Francot veenda, et ta ei astuks Hitleri poolel sõtta.



Säärase intriigi paljastas ajaloolane Pere Ferrer raamatus “Juan March: maailma kõige salapärasem mees” (Juan March: The Most Mysterious Man in the World).



1940. aasta suvel sai Churchill salaagentidelt teate, et Franco kavatseb koostöös sakslastega tungida Gibraltari. See teade oli veenvaks tõendiks, et Hispaania kavatseb sekkuda sõtta Saksamaa poolel.


Ferrer väidab, et Briti ohvitser Allan Hillgarth tegi peaministrile ettepaneku maksta Hispaania kindralitele altkäemaksu. Hillgarth eeldas, et Hispaania kõrgem väejuhatus on sügavalt korrumpeerunud ja seetõttu peaks plaan õnnestuma.



Portugalis tegutsenud ameerika agendi Robert Solborgi kirjast USA strateegiliste teenistuste juhatuse ülemale W. J. Donovanile võib lugeda: “Kindralite soosingu saavutamiseks valiti vahendiks hispaania finantsist Juan March.”



I maailmasõja ajal oli March tubaka salaäriga ajanud kokku hiiglasliku varanduse. Kuna aga Hispaania kodusõja ajal oli ta olnud Franco tulihingeline pooldaja, siis alguses tundus, et tema kaasamise mõttel on vähe edušansse.



Ferreri sõnul on küsimus sellest, kas March oli kaksikagent, tänaseni lahtine. Nagu ajaloolane väidab, selgub arhiividokumentidest, et inglaste kasuks töötades võis ta samal ajal raha saada veel ka sakslastelt. Kui aga Briti salateenistus 1940. aastal temani jõudis, nõustus ta kohe talle pandud ülesandeid täitma. Pankur leidis juurdepääsu 30 kindralile ja kuigi need mehed olid veendunud fašistid, tegi raha siiski oma töö ja nad vahetasid poolt.



1940. aastal avati ühes New Yorgi pangas arve 10 miljonile dollarile. See raha oli mõeldud altkäemaksude andmiseks Hispaania kindralitele. Ainuüksi 1942. aastal maksti neile sellelt arvelt 3–5 miljonit dollarit.


Pärast II maailmasõda naasis Juan March pankuri rahuliku elukutse juurde ja ta suri 1962. aastal 82. eluaastal.



Kommentaarid
Tagasi üles