Ajaloo kaasajastamine? Kuidas Soome sõjakangelasest ühtäkki gei sai

NUMBER ÜKS: Soome täpsuslaskurit Simo Häyhät peetakse tippsnaipriks üleilmselt. Tänavu kerkis tema isiksus aga taas esile ja seda üpriski omapärases kontekstis. Asjatundjad peavad aga kõike seda vaid kirjanduslikuks fantaasiaks.

FOTO: Uutisvuoksi.fi

Selgub, et Soome vapper täpsuslaskur, keda venelased Talvesõja ajal isegi Valgeks Surmaks kutsusid, ei sündinud õigel ajal ega õiges kohas. Helsingin Sanomat kirjutab, et nii arvab vähemalt ameerika kirjanik, kes tegi snaiprist oma novelli peategelase, viidates samas selgelt sõjakangelase homoseksuaalsetele kalduvustele.

Tellijale

Kas see vastab aga tõele? Kommentaari saamiseks pöördus ajaleht Soome tuntud sõjaajaloolase poole. Vastus oli lühike ja ühemõtteline.

Hulljulge Soome snaiper Simo Häyhä olevat 1939. aasta lõpus ja 1940. aasta alguses toimunud Talvesõja ajal tapnud üle 500 punaväelase. Häyhä mälestusele on pühendatud Rootsi heavy metal-bändi laul ja tema nime kannab ühes jaapani mangas tegutsev tüdruk-sõdalane. Ent Ameerika Ühendriikides ilmus hiljaaegu novell, mille autor kirjeldab, kuidas Häyhä ja tema paarimees Talvesõja ajal võimutsenud käredas pakases teineteist aeg-ajalt soojendasid.

Tagasi üles