R, 3.02.2023

MAAILM ⟩ Euroopa vägevaim dünastia suri välja verepilastuse tõttu?

Urmas Kiil
Euroopa vägevaim dünastia suri välja verepilastuse tõttu?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
NELI SUGULAST: (Vasakult) Habsburgide soost Saksa-Rooma keiser aastatel 1619–1637 Ferdinand II, tema pojatütar Austria Mariana, kes 1649. aastal 14-aastaselt abiellus oma emapoolse onu Hispaania kuninga Felipe IV-ga. Sellest verepilastusabielust sündis Carlos II, kelle surmaga katkes ka Habsburgide Hispaania liin.
NELI SUGULAST: (Vasakult) Habsburgide soost Saksa-Rooma keiser aastatel 1619–1637 Ferdinand II, tema pojatütar Austria Mariana, kes 1649. aastal 14-aastaselt abiellus oma emapoolse onu Hispaania kuninga Felipe IV-ga. Sellest verepilastusabielust sündis Carlos II, kelle surmaga katkes ka Habsburgide Hispaania liin. Foto: Times.co.uk

Habsburgide kuningliku dünastia liikmetele on iseloomulik inetu esilekerkiv alalõug. Hispaania meedikute uurimistöö näitab, et selle põhjuseks on läbi sajandite sõlmitud abielud veresugulaste vahel.

Teadusringkondades “Habsburgide lõuana” tuntud anomaaliat võib hästi märgata monarhistliku suguvõsa nii nais- kui ka meesliikmetel: alalõug ulatub selgelt ettepoole, kuid ülalõug tundub olevat alaarenenud.

Ajaloolased oletavad juba ammu, et Habsburgide suguvõsa säärane eripära on tekkinud verepilastuse tagajärjel. Seisusevastane abielu oli keelatud, paari tuli alati minna seisusekohase kaasaga. Seepärast sõlmitigi aastasadade vältel abielusid eranditult vaid lähedaste veresugulaste vahel.

Märksõnad
Tagasi üles