Kas parim poliitik on nartsissist?

KAS SAAKSITE PILTI TERAVAMAKS MUUTA? Teadlaste väitel elame praegu ajal, mil maad on võtnud suisa kollektiivne nartsissism. Termini võttis esimesena kasutusele saksa filosoof Theodor Adorno, kui ta 1930. aastatel kirjeldas masside tundeid natsivõimu vastu. Tänapäeval ilmnevat sama nähtus näiteks loosungis “Tehkem Ameerika taas suureks!” või siis Brexiti juhtlauses “Võtkem kontroll [Brüsselilt] tagasi!”. Pildil on USA president Donald Trump, keda peetakse suureks eneseimetlejaks, koos austajatega kollektiivset selfit tegemas.

FOTO: Theconversation.com

"See tähendab inimene, kes tunnetab oma üleolekut teistest, kes eelistab alati oma arvamuse välja öelda, avalikkuse ees esineda ja osaleda poliitikas. Kas see on hea uudis?” Säärase küsimuse vastu tunneb huvi mõjukas Saksa päevaleht Süddeutsche Zeitung. 

Tellijale Tellijale

Leht annab teada, et kaks teadlast, Kopenhaageni Ärikooli professor Zoltan Fazekas ja Pennsylvania ülikooli professor Peter Hatemi näitasid oma uurimistöös selgelt, et nartsissism ehk haiglane eneseimetlus ja poliitiline aktiivsus on teineteisega lahutamatult seotud. 

"Kõnealune uurimistöö kinnitas, et isiksuse eneseimetlus ja temas võimendunud üleolekutunne teiste suhtes on kui omamoodi stiimulid, mis tõukavad inimese poliitikasse. Pole vahet, kas see väljendub osalemises avalikes diskussioonides, petitsioonide koostamises ja esitamises, demonstratsioonidel kaasalöömises, valimistel kandideerimises või mingil muul viisil," kirjutab Süddeutsche Zeitung. 

Tagasi üles
Back