Klassikaline muusika – kas vaid valgete privileeg?

RASSISM SÜVAMUUSIKAS? Mõnede süüdistuste kohaselt olevat tänapäeva sümfooniaorkestrid ajale jalgu jäänud, kuna neis ei kajastu kaasaja Lääne ühiskonna etniline mitmekesisus. See pilt briti dirigendist John Eliot Gardinerist ja tema loodud Orchestre Révolutionnaire et Romantique’ist on tehtud vahetult enne koroonakriisi algust tänavu veebruaris New Yorgi Carnegie Hallis.

FOTO: nytimes.com

Prantsuse ajaleht Le Figaro kirjutab, et Ameerika Ühendriikides on klassikaline muusika terava kriitika alla sattunud. Selle üheks põhjuseks on ookeani taga viimasel ajal üha enam levima hakanud arusaam, et kõnealune kultuurivaldkond olevat "üleliia valge". 

Tellijale Tellijale

Ajakirjanduses on isegi välja öeldud mõte, et süvamuusika on juba olemuselt väga euroopalik, see tähendab aga, et ka rassistlik nähtus. 

Arvud näitavad, et viimaste aastakümnete jooksul on klassikalise muusika auditoorium USA-s pidevalt vähenenud. Süvamuusika viljelejaid kritiseeritakse võimetuse pärast kohaneda ühiskonna üha enam suureneva etnilise kirevuse ja mitmekesisusega.  

Tagasi üles