R, 27.01.2023

MAAILM ⟩ Teadlased kavatsevad ellu äratada väljasurnud looma

Urmas Kiil
Teadlased kavatsevad ellu äratada väljasurnud looma
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
LOODAB: Melbourne’i teadlane Andrew Pask juhib teadustööd, mille eesmärk on taaselustada 1930. aastatel väljasurnud loomaliik – Tasmaania kukkurhunt.
LOODAB: Melbourne’i teadlane Andrew Pask juhib teadustööd, mille eesmärk on taaselustada 1930. aastatel väljasurnud loomaliik – Tasmaania kukkurhunt. Foto: news.com.au

Pea sajand tagasi väljasurnud Tasmaania kukkurhunt võib peagi loodusesse naasta. Teadlased üritavad taaselustada kiskeluviisiga kukkurlooma (lad k Thylacinus cynocephalus), kes kunagi oli levinud kogu Austraalia mandril, kirjutab teadusajakirjanik Katie Hunt Ameerika telekanali CNN veebiväljaandes ilmunud artiklis.

Tegemist on üpris ambitsioonika ettevõtmisega. Et taaselustada väljasurnud looma, kasutavad teadlased viimastel aastakümnetel tehtud edusamme geneetika ja kunstliku paljundamise valdkonnas, kuid ka kukkurhundi säilmetest saadud DNA näidiseid.

"Meie peamine ülesanne on kaitsta looduslikku mitmekesisust ja hoida ära mõnede liikide väljasuremist. Paraku ei saa me veel täheldada, et [väljasuremise] protsess oleks aeglustunud," ütles Melbourne’i ülikooli professor Andrew Pask, kes on ka ülikooli juurde loodud kukkurhundi geneetilise taastamise uuringute labori juht ja algatuse üks eestvedajatest.

Märksõnad
Tagasi üles