Arto Reinmaa selgitas, et tankitõrjeõppust Tõllu Rusikas on korraldatud igal aastal ja viimased kolm aastat on osalenud ka väliskülalised ehk NATO liitlased Tapalt. Seekord on prantslastele lisandunud ka Suurbritannia üksused. Peale Kaitseliidu Saaremaa maleva võtavad õppusest osa Pärnumaa, Võrumaa, Harju ja Tallinna maleva liikmed.
Õppuse tõmbenumber kohaliku kogukonna jaoks on brittide sõjatehnika viimane sõna – neli tanki Challenger 2.
Kuskohas peaksime seisma, et tanke kõige lähemalt näha?
Timmo Saarestik: Kindlasti näevad inimesed neid juba praamide peal. Võib juhtuda, et mõni inimene jääb isegi praamilt maha, sest praamid on nii tuugalt täis.
Siis me sõidame läbi Muhust ja ka Orissaarest. Läbisõiduvajadust tegelikult ei ole, aga sõidame sellepärast, et inimesed saaksid näha.
Reede õhtul kell 18 on Saare Selveri taga Kalevi põigus, kus Kaitseliidu Saaremaa malev paikneb, võimalik näitust vaadata ning pühapäeval kella 15-st oleme Leisi keskväljakul.
Kuidas tankid mööda maanteid liiguvad?
Saarestik: Kui meil oli planeerimisfaas, siis liitlased küsisid, et kas tuleme treilerite peal või ilma. Kilometraaž, mille tank ühe tankimisega läbib, on röögatu. Saaremaa maleval on tankursüsteemid, toetust suudame neile pakkuda. Aga nad tulevad siiski treileri peal.
Kas võib öelda, et pärast seda, kui Nõukogude väed Saaremaalt oma tehnikaga lahkusid, Saaremaal päris tanke ei olegi käinud?
Arto Reinmaa: Ma usun, et see on esimene võimalus saarlastel näha kaasaegset relvastust tanki näol. Ja usun, et liitlastega koostöö üleüldiselt toob kasu pikemas perspektiivis, nii et kõigil silm särab.