K, 1.02.2023

MAAILM ⟩ Soome teadlased: Karl XII tappis vaenlase kuul

Urmas Kiil
Soome teadlased: Karl XII tappis vaenlase kuul
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
KAS VAIDLUSKÜSIMUS LAHENDATUD? Rootsi ühe tuntuma kuninga Karl XII surm on sajandeid palju vaidlusi tekitanud. Nüüd arvavad mõned ajaloolased, et nad on saladuse lahendanud.
KAS VAIDLUSKÜSIMUS LAHENDATUD? Rootsi ühe tuntuma kuninga Karl XII surm on sajandeid palju vaidlusi tekitanud. Nüüd arvavad mõned ajaloolased, et nad on saladuse lahendanud. Foto: svenska.yle.fi

Rootsi kuninga Karl XII tapsid siiski vaenlased, mitte vandenõulased omade seast. Seega õnnestus soome teadlastel lahendada 300-aastane saladus, kirjutab ajakirjanik Lukas Lindström Soome avalik-õigusliku ringhäälingu veebilehel ilmunud artiklis.

Rootsi üks legendaarsemaid ja tuntumaid kuningaid Karl XII suri enam kui 300 aastat tagasi. Sajandite vältel on ajalookirjanduses tema surma kohta levinud kõige erinevamaid oletusi. Väidetud on, et kuninga tappis vaenlase leerist lendulastud kuul, samas on aga oletatud, et mõrvarid võisid ka olla kas tema oma sõdurid või isegi lähikondlased õukonnast, kes olid väsinud pea juba kaks aastakümmet kestnud Põhjasõjast. Nüüd on aga Oulu ülikooli teadlased pannud sellele vaidlusele punkti, kirjutab Yle veebileht.

Karl XII hukkus kuuli läbi 1718. aasta 30. novembril (ukj 11. detsembril), kui Põhjasõda veel käis. Traagiline sündmus leidis aset Norra sõjakäigu, täpsemalt aga Fredrikshaldi ja Fredriksteni kindluse piiramise ajal.

Märksõnad
Tagasi üles