L, 25.03.2023

MAAILM ⟩ Otto von Bismarck pole Saksamaal enam au sees

Urmas Kiil
Otto von Bismarck pole Saksamaal enam au sees
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
PUHASTAB AJALUGU: Roheliste parteisse kuuluva Saksamaa välisministri Annalena Baerbocki sõnul soovib tema juhitav ametkond oma tegevuses toetuda ajalooperioodile, mil valitses demokraatia. Sellega põhjendati ka Bismarcki saali ümbernimetamist. Kui aga ajaleht B.Z. soovis kommentaari, miks sai see ruum uueks nimeks Saksamaa ühtsuse saal, kõlas ministeeriumi pressiosakonna vastus üsna veidralt: “Uus nimi võtab arvesse ruumi ajalugu, sest kunagise Saksa DV ajal pidas siin koosolekuid Saksamaa Sotsialistliku Ühtsuspartei poliitbüroo.” Kas Saksa DV tõepoolest kehastas demokraatiat?
PUHASTAB AJALUGU: Roheliste parteisse kuuluva Saksamaa välisministri Annalena Baerbocki sõnul soovib tema juhitav ametkond oma tegevuses toetuda ajalooperioodile, mil valitses demokraatia. Sellega põhjendati ka Bismarcki saali ümbernimetamist. Kui aga ajaleht B.Z. soovis kommentaari, miks sai see ruum uueks nimeks Saksamaa ühtsuse saal, kõlas ministeeriumi pressiosakonna vastus üsna veidralt: “Uus nimi võtab arvesse ruumi ajalugu, sest kunagise Saksa DV ajal pidas siin koosolekuid Saksamaa Sotsialistliku Ühtsuspartei poliitbüroo.” Kas Saksa DV tõepoolest kehastas demokraatiat? Foto: bild.de

Saksamaa välisministeeriumi istungiteruum, mis varem kandis raudse kantsleri Otto von Bismarcki nime, nimetati ümber. Nüüd kannab see nime Saksamaa ühtsuse saal. Millest siis säärane muutus?

Saksamaa avalik-õigusliku ringhäälingu Deutsche Welle (DW) veebilehel ilmunud artiklis kirjutatakse, et tavaliselt peavad selles saalis nõu diplomaadid. Kuni viimase ajani kutsuti seda Bismarcki toaks (Bismarck-Zimmer).

Välisministeeriumi praegune juhtkond eesotsas roheliste parteisse kuuluva Annalena Baerbockiga on aga seisukohal, et ajad on muutunud. Nüüd on selle ruumi nimi Saksamaa ühtsuse saal (Saal der Deutschen Einheit). Riigiametnike arvates on ümbernimetamisega arvesse võetud "ruumi ajaloolist arengut", aga ka fakti, et ministeerium tahab oma tegevuses eelkõige toetuda ajalooperioodile, mil Saksamaal on valitsenud demokraatia.

Märksõnad
Tagasi üles