90 aastat teeneka Muhu koolimehe Rein Lahke sünnist

Copy
Reinu talu peremees Rein Lahke oma kodu uksel 2019. aastal.
Reinu talu peremees Rein Lahke oma kodu uksel 2019. aastal. Foto: Aare Laine / Saarte Hääl

Rein Lahke sündis 7. oktoobril 1934 Viiraküla Reinu peres. Toomu-Jaanilt pärit isale oli ristimisel antud nimeks Nikolai, kuid nagu enamikku tolleaegseid Nikolaisid, kutsuti teda Mihkliks. Nikolai nimi muutus eriti ebapopulaarseks iseseisvas Eestis.

Ema Julia (s Noot 1892–1975) oli pärit Ridasi küla Tõnu perest. Isa oli meremees ja ei saanud I maailmasõja tõttu koju tagasi enne kui 1920. aastal. 1921. aastaks jõuti uhke maakivist elumajaga kunagise Koolitalu maadel niikaugele, et seal sai juba elada. Sündisid tütred Drosida ja Linda, kuid kitsikus sundis pereisa uuesti teisele poole ookeani teenistust otsima, kus ta sõitis nii Suurel Järvistul kui ka Vaiksel ookeanil. Sinna jättis ta ka oma tervise ja Rein jäi isata juba viieaastaselt.

Koolitee oli Reinu jaoks lühike, sest Liiva algkool oli vaevalt kilomeetri kaugusel ja 1946. aastal avatud Muhu keskkool umbes sama kaugel Piiril. Rein oleks isa tahtnud eeskujul meremeheks saada, kuna õed läksid aga mehele ja ema jäi üksi, siis pidi Rein sellest unistusest loobuma. Nende juures oli korteris ka Muhu keskkooli õpetaja Karoly Stern, kes veenis poissi keskkooli astuma, kuigi Rein oli juba alustanud Tallinna elektromehaanika tehnikumis.

Reinust sai kuulsusrikka Muhu keskkooli neljanda ja seega viimase Muhus lõpetanud lennu vilistlane. Pärast keskkooli läks Rein Tallinna polütehnilise instituudi mäeteaduskonda nagu paljud eesti poisid. Mäeteaduskonna stipendium oli suurem kui mujal. Rein maksis sellest isegi maamaksu. Kodust saadeti kartuleid, aga linnas ei sobinud ometi kartulikotiga ringi käia ja nõnda tuli sellel pimedas käruga järel käia. Öösiti käidi ka vaguneid laadimas, et toime tulla. Töö oli füüsiliselt ränk ja lõpetamise eel ütles Reinu tervis üles ning instituut jäigi lõpetamata.

Orissaare rajooni haridusosakonna juhataja Jaan Ridala võttis noore mehe rõõmuga 1958. aasta sügisest Piiri kooli õpetajaks. Rein oli Piiri koolis raamatukogus töötanud juba keskkoolipoisina. Raamatukogu oli selle aja kohta suur ja seal oli ka Eesti ajal väljaantud raamatuid, mis aja jooksul küll ära viidi. Õpetajana tuli tal esialgu anda joonestamise, vene keele ja füüsikatunde.

1961. aastal lõpetas Rein Tallinna pedagoogilise instituudi matemaatika erialal. Pärast Salme Tuuliku lahkumist hakkas ta 1959. aastal matemaatikat õpetama ja sai 1963. aastal ka õppealajuhatajaks. Sellel ametikohal oli ta kuni Piiri kooli sulgemiseni 1976. aastal. Rein jätkas matemaatika õpetamist Liival, pannes 45 aasta jooksul aluse suure osa muhulaste matemaatikateadmistele ja oskustele.

Kauaaegne Saaremaa ühisgümnaasiumi ja praegune Kuressaare Hariduse kooli matemaatikaõpetaja Marek Schapel ütles 2016. aastal Saarte Hääles ilmunud loos, et soovi matemaatikaõpetajaks saada põhjustas otseselt õpetaja Rein Lahke eeskuju. Enamik Reinu õpilasi kinnitab, et tema pandud aluspõhi võimaldas seda ainet edukalt õppida mistahes koolis.

Lisaks sellele juhtis Rein Lahke aastakümneid fotoringi tööd, mis oli õpilaste seas väga populaarne. Reinu õpilased meenutavad ka toredaid ekskursioone ja matku, kus õpetajal oli alati midagi huvitavat rääkida.

Naise sai Rein tema oma sõnade kohaselt kodust. Peale Karoly Sterni oli Reinu emal ka teisi üürilisi ning Muhusse tööle suunatud Verioralt pärit noorest veterinaarist Vaike Heljest sai Reinu elukaaslane. Perre sündis kaks tütart Ülle ja Helle. Ülle Jaakma on rahvusvahelise renomeega põllumajandusteadlane ja alates aastast 2023 ka maaülikooli rektor.

Rein Lahke kui suure autoriteediga koolimees võttis osa Muhu elust ka väljaspool kooli. Nõukogude ajal tegi ta seda külanõukogu haridus- ja kultuurikomisjoni esimehena. Ta oli ka viimases külanõukogus, kes hakkas Muhu valda taastama ning kuulus seega ka esimesse vallavolikogusse. Muhu vald tunnustas teenekat koolimeest 2009. aastal oma preemiaga.

Rein Lahke on olnud ka aasta õpetaja. Pensionärina tegeles ta talle omase põhjalikkusega Muhu ajalooga. Rein lahkus meie seast küll juba neli aastat tagasi, aga tema järeltulijate, kolleegide ja rohkete õpilaste mälestustes elab ta veel aastakümneid kui tõsine töömees ja tõeline õpetaja.

Tagasi üles