T, 29.11.2022

Surm jääväljadel: kas iidsed viirused tulevad tagasi?

Urmas Kiil
Surm jääväljadel: kas iidsed viirused tulevad tagasi?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
PUHANG: Foto on üles võetud Siberi linna Salehardi läheduses, kus 2016. aasta suvel pääses valla Siberi katku puhang. Põhjuseks oli soojalaine, mis sulatas igikeltsas olnud põhjapõdrakorjuse, milles oli Siberi katku bakteri spoore. Nimelt võivad Siberi katku tekitavad mikroobid väliskeskkonnas moodustada spoore – erilisi kõva kestaga rakke, milles bakteri ainevahetus aeglustub. Spoorina võib bakter püsida koguni aastasadu ja säilitada nakatamisvõime. Toonase katkupuhangu tagajärjel suri 12-aastane poiss ja enam kui 90 inimest vajas haiglaravi.
PUHANG: Foto on üles võetud Siberi linna Salehardi läheduses, kus 2016. aasta suvel pääses valla Siberi katku puhang. Põhjuseks oli soojalaine, mis sulatas igikeltsas olnud põhjapõdrakorjuse, milles oli Siberi katku bakteri spoore. Nimelt võivad Siberi katku tekitavad mikroobid väliskeskkonnas moodustada spoore – erilisi kõva kestaga rakke, milles bakteri ainevahetus aeglustub. Spoorina võib bakter püsida koguni aastasadu ja säilitada nakatamisvõime. Toonase katkupuhangu tagajärjel suri 12-aastane poiss ja enam kui 90 inimest vajas haiglaravi. Foto: Rcinet.ca

Arktika jää sulamine võib vabaks päästa iidsed patogeenid. Kliimamuutused hävitavad Arktika õrna looduskeskkonda, mistõttu võivad vabaneda külmunud viirused ja levida teistele peremeesliikidele, kirjutab teadusajakirjanik Grace Browne Ameerika kuukirjas Wired.

Tavainimese jaoks on Arktika midagi kauget ja kättesaamatut. Nüüd on see inimtegevusest paljuski veel puutumata jäänud enam kui 20 miljoni km2 suurune maa-ala hakanud aga soojenema. Vastavalt uutele andmetele soojeneb Arktika neli korda kiiremini kui meie planeedi ülejäänud piirkonnad. See toob aga kaasa katastroofilisi tagajärgi nii Arktikale kui ka selle elanikele.

Paljudest nendest tagajärgedest on populaarteaduslikus ajakirjanduses juba räägitud: liustikud sulavad, mereveetase tõuseb, jääkarud jäävad ilma oma loomulikust elukeskkonnast jpm. Kuid sellega kogu halb veel ei piirdu! On veel midagi, mille pärast peaks inimkond muret tundma: soojenemine muudab viiruste arengudünaamikat, mis omakorda võib kaasa tuua uute ja senitundmatute patogeenide tekke, kirjutab Wired.

Märksõnad
Tagasi üles