Kevadeks seemned mulda!

FOTO: unsplash.com

Kõik järgnevad ja palju muid seemneid on saadaval Agricentris Kuressaares Talli 6.

FOTO: Oma Kodu

HARILIK MUSTNUPP EHK PIMPERNELL, SANGUISORBA MINOR - 1.10 €

Vähenõudlik püsik kõrgusega kuni 40 cm. Lehed pikantse, pähklit meenutava maitsega. Sobib kasutada munatoitude, kohupiima, küpsetatud kala ja köögiviljatoitude juures. Taim on külmakindel ja võib kasvada poolvarjus. Rahvameditsiinis on kasutatud kurgu kuristamiseks ja haavade raviks.

FOTO: Oma Kodu

NÄSAKURK ‘GURMAN’ - 1.50 €

Üheaastane ronitaim, mida kasvatatakse nii köögivilja kui ka dekoratiivtaimena. Karvaste tugevasti harunenud üle 3-meetriste vartega, millel palju köitraage. Viljad on ovaalsed, kuni 10 cm pikad ja 3,5 cm laiad, kaetud suurte mahlakate ogadega. Seemnete küpsemise ajaks muutuvad viljad kollakasoranžiks. Viljad on kasulikud südame- ja veresoonkonna haiguste ja seedetrakti krooniliste haiguste korral. Kannab vilja juuli algusest külmadeni.

FOTO: Oma Kodu

SIGUR ‘POLANOWICKA’ - 0.80 €

Külmakindel mitmeaastane taim. Külvatakse märtsist maini või augustist septembrini päikesepaistelisse kasvukohta 3 mm sügavusele sügavalt kobestatud huumuserikkasse mulda vahega 30 cm. Vajab regulaarset kastmist. Juuri kasutatakse ka suhkrutõve, seedetrakti- ja maksahaiguste raviks.

FOTO: Oma Kodu

LEHTPEET EHK MANGOLD, BETA VULGARIS, ‘RHUBARB CHARD’ - 0.70 €

Dekoratiivne köögivili, toiduks kasutatakse nii lehti (nagu spinat) kui ka varsi (nagu spargel). Külvata alates maist kasvukohale. Võib teha ka hilisemaid korduskülve tihedusega 15x30 cm. 

FOTO: Oma Kodu

MELON-MAAVITS, SOLANUM MURICATUM - 2 €

Köögivili katmikalale; meloni-, metsmaasikalõhnaline, kuni 750 g munajate viljadega (pepiinod). Idanda seemneid +28 kuni +30-kraadise temp juures niiskel pinnal läbipaistvas kaanega anumas, soovitatavalt lisavalgustusega. Külviaeg: jaanuari lõpp- veebruar, istutus kasvuhoonesse mai lõpus. Kujunda taim 1–2-varreliseks. Vilju kasuta värskelt või keedisena.

FOTO: Oma Kodu

INDIA SINEP ‘RUBY STREAKS’, BRASSICA JUNCEA - 1.20 €

Lihtsalt kasvatav taim, eriti sobilik kasvatamiseks aknalaual ja n-ö beebilehtedena toitude garneerimiseks. Kasvata mullal või idanduspaberil. Saak ca 21 päeva pärast. Külva 3-nädalaste intervallidega, saad kauem värsket saaki! Suvel võib külvata ka peenrale.

FOTO: Oma Kodu

SPARGELHERNES, LOTUS PUREUS - 1.10 €

Spargliga sarnase maitsega kaunad on tarvitamiskõlbulikud 2,5 cm pikkuses. Õied sügavpunased, taime kõrgus ca 1 m, vajab toestamist. Eelistab päikeselist kasvukohta. Kasvupind hoida mõõdukalt niiske. 

Korja kaunu regulaarselt ja ära lase neil üle kasvada. Kaunu hautatakse või keedetakse. Seemned külvatakse mais avamaale või kasvatatakse ette ja istutatakse pärast kevadiste öökülmade möödumist. Taimedevaheline kaugus 30–45 cm.

FOTO: Oma Kodu

KAKTUSTE SEGU - 1.80 €

Külvata veebruaris (temp 18 kraadi), idanevad 2 kuud. Ümber istutada mais-juunis. Valgusenõudlikud. Õitsevad sügisel.

 

FOTO: Oma Kodu

SÖÖDAV MUSKUSHIBISK (OKRA), BURGUNDY ABELMOSCHUS - 0.80 €

Kuulub kassinaeriliste sugukonda. Ööpäev leotatud seemned külvatakse veebruarist maini kasvuhoonesse. Kasvatatakse nii kasvuhoones kui ka avamaal soojas hästi väetatud kobedas aiamullas vahedega 60x60 cm. Värskeid kaunu konserveeritakse ja kasutatakse salatite, suppide, köögiviljahautiste valmistamiseks. Taime kõrgus 120-180 cm.

FOTO: Oma Kodu

MAASIKASPINAT, CHENOPODIUM FOLIOSUM - 1.30 €

Kergelt kasvatatav kultuur, söödavad on nii marjad kui ka lehed. Moodustab punaste viljadega helerohelised puhmad. On vastupidav nii kuumale kui ka jahedale.

FOTO: Oma Kodu

HARILIK TARALÕNG EHK GOJI - 3 €

Üks väärtuslikumaid ravimtaimi maailmas. Toiduks tarvitatakse kuivatatud hapuka maitsega marju – nendega maitsestatakse kokteile, salateid, hommikusöögihelbeid. Taim on mitmeaastane, dekoratiivne, kasvab kuni 1,5 m kõrguseks. Kasvab hästi keskmise viljakusega mullas, kerges savi-liivmullas või liiv-savimullas. Talub põuda, kuid ei armasta, kui juured vees ligunevad.

FOTO: Oma Kodu

MADAL LUPIIN ‘SNOW PIXIE’, LUPINUS NANUS - 1.90 €

Üheaastane kuni 35 cm kõrgune taim. Külva otse kasvukohale. Eelistab viljakat, kohevat, sügavalt haritud mulda. Idaneb 14–28 päevaga. Kasvukohaks sobib päikseline või poolvari. Kui vanad õievarred ära lõigata, õitseb ka teist korda. Hea lõikelill. 

NB! Seemned on mürgised!

Tagasi üles