Saada vihje

OMA KODU Markus Oeselg: “Mulle meeldib, kui asjad on paigas ja kindel siht silme ees”

Vaata galeriid!
Markus Oeselg Foto: Maanus Masing / Saarte Hääl
Copy

Selle kodu lugu on üllatav ja uskumatu. Sest kuidas teisiti kirjeldada olukorda, kus üks väga noor inimene on teadlikult võtnud endale lausa hullumeelsena näiva ülesande taastada ja suures osas uuesti üles ehitada üks hääbuma hakkav talukompleks. Otseseid sidemeid Markusel Kaasu taluga pole, kui vaid see, et tema pere kodu asub siit mitte kaugel, metsa taga järgmises külas.

“Mulle meeldis väiksena siin metsas uitamas käia ja nii sattusin Kaasu talu peale. Olin 16-aastane, kui hakkasin sellest kohast endamisi unistama ning 20-aastaselt tegin talu omanikele pakkumise, et kas neil oleks soovi talu mulle müüa. Kulus natuke mõtlemisaega ja nad olidki nõus.” Investeering pole kindlasti väike, aga hea tahtmise juures saavad ka rahamured murtud.

Artikli foto
Foto: Maanus Masing / Saarte Hääl

Praktika Eestis

  • Metsakuru aiand Viljandimaal.
  • Anu Aed, praegu Sirgunud Saaremaal.
  • Selveri lillepood Kuressaares.

Välispraktika ja õpe

  • Mai 2018 Vlissingen, Holland, Jan Pouwelse groendoeners ja Edudelta College Goes (aednik)
  • Mai 2019 Braga, Portugal (florist).
  • Oktoober 2021 Cordoba, Hispaania, Festival Flora (florist). Belgia meisterfloristi Tom De Houweri assistent ja Taani brändi Tableau assistent.

Täienduskoolitused/demod

  • 13. november 2018 Yulia Medvedyeva demo /Tallinn.
  • 22. november 2018 Ahti Lyra ja Přemysl Hytychi demo / Tallinn.
  • 11.–15. september 2019 “5 Days – 5 Stories PLUS” Gregor Lersch /Saksamaa.
  • 26.–27. september 2019 Tamas Mezöffi demo /workshop/Räpina.
  • 12. november 2019 Vadim Kazanskiy demo /workshop/Tallinn.
  • 18.–19. 2023 aprill Hanneke Frankema demo /workshop/Tallinn.
  • 13.–14. september 2023 Iza Tkaczyki demo /workshop/ Hiiumaa. Meistri assistent.
  • 4. aprill 2024 Nicolaus Petersi demo /Tallinn.
  • 13.–16. mai 2024 Gábor Nágy demo /workshop/Tallinn. Meistri assistent.
  • 16.–18. august 2024 Yulia Medvedyeva demo /workshop/Saaremaa. Meistri assistent.
  • 11.–12. september 2024 Iza Tkaczyki workshop /Hiiumaa. Meistri assistent.

Võistlused ja esinemised

  • 4.–5. mai 2017 Noore Meistri võistlused /Tallinn.
  • 19.–20. aprill 2019 International Student Florist Cup /Tallinn.
  • 27. mai 2022 Kuressaare 20. Aiandus- ja Lillepäevade ürituse raames sai greenroomis tehtud Elizabeth II plaatinajuubeli tähistamise auks “Lillekimp kuningannale”.

Töökogemus

  • 2019–2021 lillepood Öis /Kuressaare.
  • 2021–2022 Kristiina lillepood /Kuressaare.
  • 2022–2024 Päikeseaia Lilled /Kuressaare.
  • Lisaks kevadel ja sügisel eraaedade hooldused.

Tänaseks on Markus siin toimetanud juba neli aastat. “Kui ma sündisin, tehti mulle üks hoius ja eks ma olin juba tööl ka käinud ja midagi teeninud. Puuduoleva summa kinkis mulle mu vanaema.”

Artikli foto
Foto: Maanus Masing / Saarte Hääl
Artikli foto
Foto: Erakogu

Üks asi on talu ära osta, teine asi viia see sellisesse seisu, nagu ta praegu on, ja kui vaadata, mida kõike siin veel teha annab ja mida Markus teha plaanib... Ausalt, ropp raharöövel on see koht!

Kohal on seljataga muljetavaldavalt pikk ajalugu, mille kohta võib palju huvitavat lugeda Tartu arhiividest.

Kaasu oli kunagi Saaremaa üks suurimaid ja rikkamaid talusid. Juba tsaariajast peale. Talu omanduses oli veel linnamaja ehk koda nagu paljudel Saaremaa mõisatel. Kaasu talu oli omal ajal ka EPA

(Eesti Põllumajanduse Akadeemia – toim) praktikatalu.

“Talu lähedal metsas on kunagine viikingiaegne asula- ja vana matmispaik. Arheoloog Marika Mägi käis oma tiimiga siin ja leidis viikingiaegse odaotsa. Hiljem ehitasid vanad eestlased samasse metsa suure lubjaahju. Veel hiljem olla siiakanti kolinud üks ravitseja nõid või selgeltnägija. Siia tekkis kuus popsikohta ning tuli ka üks suurem rikkam perekond, kes ostis kogu selle maakupatuse kokku ja rajas suure talu. Hiilgeaegadel olnud talus 20 hobust, 50 lehma, üks pull, 50 siga, 100 kana, 150 lammast. Aida taga oli hunnik jänesepuure, siin oli olnud ka üle 100 küüliku.” Markus loomapidamise peale praegu veel ei mõtle. Hooned ennekõike.

Artikli foto
Foto: Maanus Masing / Saarte Hääl
Artikli foto
Foto: Maanus Masing / Saarte Hääl
Artikli foto
Foto: Erakogu

Omaaegsest hiilgusest polnud ostmise hetkel enam palju alles. Samas on õhkõrn lootus, et kuskilt voodrilaudade vahelt võib veel tsaari kulda päevavalgele tulla. “Mine tea. Ma rääkisin siinse 88-aastase peretütrega. Ta ütles, et mäletab selgesti, kuidas tema vanaema ja vanaisa kuld- ja hõbemünte üle lugesid.”

Kuni aarded leidmata, tuleb töödesse ise panustada. “Töödel on abiks olnud mitmed sõbrad ja pereliikmed. Ilma nende abita poleks see koht juba praegu nii ilus. Taluhoonete taastamise juures on mul palju abiks olnud isa Rain ja vanaema Elle, hoovi ja haljastuse poole pealt on aidanud nii vanaema Elle kui ka ema Eve.

Hoonete väli- ja sisekujundus ning hoovi kujundus on kõik olnud minu ideed.”

Uhkest talukompleksist on tänaseks alles elumaja ja vana viljakuivati, millest Markus tegi endale elamise. Vana ait, kelder, vana talli varemed, kuhu saab tulevikus rajatud suur ürdi- ja köögiviljaaed. Eemalt paistab vana kasvuhoone karkass, millest peremees plaanib teha inglise stiilis romantilise talveaia.

Artikli foto
Foto: Maanus Masing / Saarte Hääl
Artikli foto
Foto: Erakogu

Plaanid on suured ja maad on suured. “Mul endal on kaks hektarit, aga endised omanikud on mandril ja tegid mulle täisvolituse 55 hektari peale, ehk siis kokku on maad 57 hektarit,” teeb suure talu noor peremees kiire arvutuse.

“Pilt oli päris nukker, kõik oli üsna varemetes, igal pool olid prügimäed... Siin sai kõigepealt tehtud üks suur koristus. Kui ma Kaasu ostsin, polnud mul enam ühtegi reisi, kõik vabad päevad olin siin. Hommikust õhtuni.”

VANAVARA: “Mulle tohutult meeldib vanavara, ma kasutan seda palju,” näitab Markus vana õmblusmasina jalga, millest saanud kena laud. “Minu onul on puidufirma, palusin tal siia tammeplaadi peale teha.”
VANAVARA: “Mulle tohutult meeldib vanavara, ma kasutan seda palju,” näitab Markus vana õmblusmasina jalga, millest saanud kena laud. “Minu onul on puidufirma, palusin tal siia tammeplaadi peale teha.” Foto: Maanus Masing / Saarte Hääl
“SEE KOHVIVESKI on pärit ühest vanast poest. Selliseid olevat Saaremaal ainult kaks tükki.”
“SEE KOHVIVESKI on pärit ühest vanast poest. Selliseid olevat Saaremaal ainult kaks tükki.” Foto: Maanus Masing / Saarte Hääl
SEE EI OLE VAAS! See on vana viinatehase anum, aga sobib suurepäraselt ka vaasiks. Lilled on muide päris. Tänapäeval on sageli ülimalt raske vahet teha, milline on päris ja milline kunstlill. “Ma ei ole põhimõtteline kunstlillede vastane, aga kui on kunstlill, siis võiks see olla võimalikult kvaliteetne, hästi tõetruu.”
SEE EI OLE VAAS! See on vana viinatehase anum, aga sobib suurepäraselt ka vaasiks. Lilled on muide päris. Tänapäeval on sageli ülimalt raske vahet teha, milline on päris ja milline kunstlill. “Ma ei ole põhimõtteline kunstlillede vastane, aga kui on kunstlill, siis võiks see olla võimalikult kvaliteetne, hästi tõetruu.” Foto: Maanus Masing / Saarte Hääl

Uurin, kas väga noore inimesena pole hirmutav matta siia tallu kogu oma aeg ja kogu oma raha. Ja muud elu enam polegi? “Nüüd, kui aed on enam-vähem korras ja üks hoone on ka enam-vähem valmis, saab natuke rahulikumalt võtta. Kindlasti ma toimetan siin palju ka praegu, aga elu tuleb ka nautida. Oleneb, mida selle all mõelda. Minu jaoks on elu nautimine see, kui mul on pidevalt näpud mullas, kui ma teen midagi. Siin on istumisekohti ja toole ja võrkkiikesid, aga et ma nendel väga palju istuda saaks, seda aega pole.”

Artikli foto
Foto: Maanus Masing / Saarte Hääl

Üsna keset õuet hakkab külalisele silma sile plats. Ei, see ei ole mõne vana lauda valatud betoonpõrand, see on Saaremaa paene pinnas. “See on tõesti looduslik Saaremaa paepinnas. Siin oli natukene rohkem mulda peal, aga ma tõin selle paeplaadi uuesti välja. Peretütre jutu järgi pidi see olema igaks pühapäevaks luuaga puhtaks pühitud ja ära rohitud.”

“Maapind on siin hästi erinev. Mõnes kohas kaeva nii palju, kui tahad, mõnes teises kohas on labidal kohe kivi vastas. Olen ka kangiga lilledele istutusauke tagunud.”

Artikli foto
Foto: Maanus Masing / Saarte Hääl

Lillede, puude ja põõsaste valikus lähtub Markus inglise stiilist. “Mulle meeldib, kui on palju erinevat, on värvilisust ja et aed erinevatel aegadel õitseks. Emale meeldib ka siin toimetada, just eile arutasime, et peenraid tuleb laiendada. Värava juurde tuleb üks inglise stiilis peenar ja vana kuivati taga lähevad peenrad laiemaks. Ideid on nii palju, mida rakendada, ja õnneks on siin ruumi ka.”

Artikli foto
Foto: Maanus Masing / Saarte Hääl

Vana tall ehk siis see tulevane ürdimaja püüab pilku uhkete kivimüüridega, kuid paraku jääb ilma katuseta. Markuse võetud hinnapakkumise numbrit ei taha lugeja teada. Markus ise ka ei taha. “Sellist raha ei näeks ma oma pangakontol surres ka mitte!”

Ainuüksi müüride ja avade kordategemine ja katuseehitus maksaks pea pool miljonit. Euroopa Liidu raha saamiseks peab küsijal olema tunduvalt rohkem vanust või ette näidata suurem perekond. Mõlema tingimuse täitmist ei jõua need seinad ilmselt ära oodata...

Artikli foto
Foto: Maanus Masing / Saarte Hääl
Artikli foto
Foto: Maanus Masing / Saarte Hääl

Ringi vaadates hakkab silma koguni kaks tiiki – uuem on kaevatud kaks aastat tagasi, vanem on pärit umbes aastast 1700.

Metsloomad pole Kaasul pahandust tegemas käinud. “Õunaaed jääb natukene eemale ja sügisel ma kõiki õunu ära ei korja, jätan nendele ka. Talvel viin toitu metsa äärde. Üks ehitusmees nägi kevadel siin isegi ilvest. Kaugemale jääb tammik ja seal toimetavad metssead. Minu 57 hektari peal on jahikeeld.” Ühesõnaga, loomad teavad, et siin on hea turvaline olla.

Eluhooneks ümberehitatud vana kuivati palkseinad olid veel nii hääs konditsioonis, et kõlbasid enamikus alles jätta. “Mõnes ruumis tuli alumised palgid ära vahetada,” selgitab peremees. Ehitamisel olid abiks omad inimesed – Markuse isa sõber Jaanus ja sõbra isa Priit. “Ma tahan, et oleks korralikult tehtud, et teeksid kindlad ja töökad inimesed.”

“PILLIDEST ON MUL: 2 tahvelklaverit (üks aastast 1860 ja teine 1870), 1 koduorel, 1 harmoonium, 5 plokkflööti, 2 helikaussi, 1 šamaanitrumm, 4 kitarri, 5 akordionit, 2 karmoškat, 1 parmupill, 1 didgeridoo, 2 kannelt (üks neist Eestis üsna ainulaadne Sepa Vassili kannel), 1 viiul, 12 erinevat pasunat, 46 kellukest/kella ja 1 helihark,” loetleb Markus oma muusikainstrumente. “Ma väiksena õppisin akordionit, tahtsin minna orelit õppima, aga orelit polnud.” Nüüd on orel olemas. Pärit Kesk-Eestist ja päästetud ära lõkkehunnikust. Sõna otseses mõttes. “Öeldi, et läheb lõkkesse, kui keegi endale ei taha.” Põhimõtteliselt saaks selle pilli ka mängukõlbulikuks, kõik nublakad-jublakad on olemas, aga orelimeistri hinnangul läheks see maksma 15 000–20 000 eurot.
“PILLIDEST ON MUL: 2 tahvelklaverit (üks aastast 1860 ja teine 1870), 1 koduorel, 1 harmoonium, 5 plokkflööti, 2 helikaussi, 1 šamaanitrumm, 4 kitarri, 5 akordionit, 2 karmoškat, 1 parmupill, 1 didgeridoo, 2 kannelt (üks neist Eestis üsna ainulaadne Sepa Vassili kannel), 1 viiul, 12 erinevat pasunat, 46 kellukest/kella ja 1 helihark,” loetleb Markus oma muusikainstrumente. “Ma väiksena õppisin akordionit, tahtsin minna orelit õppima, aga orelit polnud.” Nüüd on orel olemas. Pärit Kesk-Eestist ja päästetud ära lõkkehunnikust. Sõna otseses mõttes. “Öeldi, et läheb lõkkesse, kui keegi endale ei taha.” Põhimõtteliselt saaks selle pilli ka mängukõlbulikuks, kõik nublakad-jublakad on olemas, aga orelimeistri hinnangul läheks see maksma 15 000–20 000 eurot. Foto: Erakogu
Artikli foto
Foto: Maanus Masing / Saarte Hääl

Sisekujunduses on Markusel kõik läbi mõeldud, detailideni välja. Näiteks lülitid, elektrijuhtmed ja nende kinnitusdetailid. WC ja pesuruum ootasid meie külaskäigu ajal veel väljaehitamist. “Praeguseks on tegelikult pea kõik olemas ja sisustatud. Ainult lükanduks on puudu, aga see tuleb ühest vanast häärberist. Võtan sellel värvi maha ja toon puidu esile.”

KINGALIISTUDEST (Muhumaal nimetati neid asju pätipakkudeks – T.K) ja sepisnaeltest nagi.
KINGALIISTUDEST (Muhumaal nimetati neid asju pätipakkudeks – T.K) ja sepisnaeltest nagi. Foto: Maanus Masing / Saarte Hääl

Pea kogu mööbel ja sisustusdetailid on ajalooga esemed, ehk isegi antiik. “Kaks lauda on pärit Kaasu vanast elumajast. Kapi sain 2018. aastal Tallinnast. Ma olin sel ajal Hollandis, õppisin aiandust. Nägin seda kuulutust ja orgunnisin kapi Saaremaale.”

Toas on veel täiesti mängukorras harmoonium. “Ostsin selle ühe muusiku perekonnalt. Ma ise ei mängi, aga mul sõbrad mängivad ja hiljaaegu käis mul külas sõbranna Ia Remmel, MUBA klaveriõppejõud, tema mängis.”

Artikli foto
Foto: Maanus Masing / Saarte Hääl

Tähelepanuväärne on ka kunagi Artur Kapile kuulunud noodiraamat “Lauluviiside raamat eesti keele, saksa keele ja läti keele lauluraamatute tarvis. XII trükk, kolme lisaga, täiendatud viie lauluviisi poolest uue eesti kiriku lauluraamatu tarvis. 1903”.

Artikli foto
Foto: Maanus Masing / Saarte Hääl
Artikli foto
Foto: Maanus Masing / Saarte Hääl

Lühter on soetatud oksjonilt ja pärit ühest Prantsusmaa veinimõisast, jõudis siia tänu Brette Lepiku HÖME poele.

Osa hoonest on kahekorruseline, teisele korrusele jääb magamistuba, kuhu praegu pääseb ajutiselt veel redeliga, trepilahendus on väljatöötamisel.

Artikli foto
Foto: Maanus Masing / Saarte Hääl

Veel näitab Markus perekonna mõisast pärit küünlajalga. Kas selle päritolu kuidagi ka Markuse iseloomus väljendub, jääb selgitamata. “Võib-olla selles, et me oleme suht kanged ja järjekindlad, aga see-eest ka väga viisakad.”

NEED PUIDUST PANEELID kinkisid mulle Reo kloostri nunnad, enne kui nad ära läksid. Ma sain nendaga hästi läbi, nende mesilased olid minu maadel. Nad ütlesid, et minu maadelt saadud mesi olnud see kõige parem mesi.” Ja ega nunnad ju ei valeta.
NEED PUIDUST PANEELID kinkisid mulle Reo kloostri nunnad, enne kui nad ära läksid. Ma sain nendaga hästi läbi, nende mesilased olid minu maadel. Nad ütlesid, et minu maadelt saadud mesi olnud see kõige parem mesi.” Ja ega nunnad ju ei valeta. Foto: Maanus Masing / Saarte Hääl

Tõsisem töö ootab ees suure elumajaga. “See ei ole olnud tüüpiline rehielamu, vaid just eluhoone. Rehihoone oli eraldi. Kinnistul oli kokku 23 hoonet. Kaasu oli nii rikas ja võimas, et ühegi mõisa alla ei kuulunud.” Nagu väike küla! Suurest elumajast on plaanis teha ürituste hoone. “Kui ühel hetkel peaks rohkem raha olema. Üksi elamiseks on ta liiga suur ja kõhe. Siin oleks ideaalne teha ka vabaõhukontserte, ruumi on palju.”

Maja on suur ja üsna väsinud olemisega. Vähemalt on nüüd uus katus peal ja kui on katus, kestab ka maja. “Isa lasi katuse ära vahetada, kõik sarikad on uued ja uus kivikatus.”

Praegu on hoone üks tubadest kasutusel Markuse töötoana. Lisaks aiandusele ja vanavarale köidavad teda ka esoteerika ning ravimtaimed. “Siin on hea teha erinevaid teesegusid ja viirukeid.”

Artikli foto
Foto: Maanus Masing / Saarte Hääl

Kangasteljed jõudsid Kaasule Karja juustutööliste majast. Kui viitsiks näpuga järge ajada, saaks siit poole Saaremaa paikade ajaloolised esemed kokku. Ja küllap leiab iga ese lõpuks oma õige koha. Aega kindlasti läheb, aga kui tead oma eesmärki, pole tee selleni kunagi ülearu pikk.

Artikli foto
Foto: Maanus Masing / Saarte Hääl

“Hiiumaa ametikooli aedniku ja floristi eriala suunas mind õppima tädi Kristi. Lillede ja taimede seas olen olnud juba väiksest peale. Kristi aed on pälvinud Kuressaares ka Kauni Aia tiitli, see aed on läinud aina suuremaks ja kaunimaks, samuti ka perekonna maakodu. Mingis mõttes on tädi Kristi linnakodu ja perekonna maakodu alati olnud mulle eeskujuks oma taluaia rajamisel.”

“KIVIPEA” seisis vanasti värava kõrval ja uskumuse kohaselt hoidis halvad vaimud eemal. “Eks ta oli aegade jooksul mulla alla mattunud. Kaevasin välja, pesin ära ja eelmisel aastal panin püsti. Nüüd, kui ma siin aias toimetan, on kogu aeg selline tunne, et keegi valvab ja vaatab.”
“KIVIPEA” seisis vanasti värava kõrval ja uskumuse kohaselt hoidis halvad vaimud eemal. “Eks ta oli aegade jooksul mulla alla mattunud. Kaevasin välja, pesin ära ja eelmisel aastal panin püsti. Nüüd, kui ma siin aias toimetan, on kogu aeg selline tunne, et keegi valvab ja vaatab.” Foto: Maanus Masing / Saarte Hääl

Kaasu värav oli lahti ka sel suvel avatud aedade päeval. Paljud külalised ei jõudnud ära kiita Markuse töökust ja head maitset, olgu see siis aias või tubades. “Ma arvan, et see on mul kaasasündinud, meil on hästi uhke perekonna maakodu, aed on suurepärane. Siis on veel meie linnakodud. Mulle meeldib, kui asjad on paigas ja korras ning kindel siht silme ees.”

Artikli foto
Foto: Tõnis Kipper / Saarte Hääl

PS. Järgmisel reedel, 25. oktoobril täitub Markusel veel üks unistus. Koos sõbrannaga avab ta Kuressaare vanalinnas Kauba tänav 6 MOSO lillestuudio. “Mo ja So – Saaremaa kenad sõnad!” arvab ta ise.

Tagasi üles