Eks me mäletame ju kõik lugu kilplastest, kes endale maja ehitasid, kuid suures õhinas aknad tegemata unustasid. Hiljem püüdsid nad päikesevalgust kotiga tuppa tuua. Mõistagi tulutult. Tänasel päeval oleme oma tehnilises arengus jõudnud sinnamaale, et päikeseenergiast sündinud valgus tuleb tuppa kasvõi läbi katuse. Selle ilmekas näide on maja Kuressaares Ristiku tänaval, mille katuse moodustavadki päikesepaneelid – päikesepaneelid pole mitte katuse peal, vaid nendest ongi kogu katus. Tegemist on päris haruldase ja kindlasti väga leidliku lahendusega, milliseid Saare maakonnas on praegu väidetavalt vaid paar-kolm.
Majaperemees Andero Laurits ütleb, et sellise kasulikult kauni katuse ehituse idee tekkis tal internetiavarustes surfates: “Otsisime sobivaid lahendusi ja leidsime lõpuks selle. Tavalisi paneele ei tahtnud me panna ja siis saigi uuritud, milliseid võimalusi veel on.”
Kogu katuse lahendamine sellisel omapärasel kujul tuli aga hoopiski praktilisest vajadusest saada paneelidest 10-kilovatine kasutegur. Paneelid on pandud vaid ühele, katuse tänavapoolsele küljele. Siin on lihtsalt päikest-valgust rohkem; teisele, põhjapoolsele küljele panemine poleks andnud soovitud efekti. “Seal on päikest vaid hommikul korraks,” selgitab Andero.
Paneelid on toodetud Viljandi firmas SolarStone. (Ettevõtte kodulehelt saame lugeda, et SolarStone OÜ toodab päiksepaneele, mis sobituvad iga katusekivi tüübiga, kinnitudes standardsammuga roovil. SolarStone´i paneelide paigaldamiseks ei ole vaja kalleid kandureid. Lihtsalt paigalda moodulid roovile katusekivide asemel, paigalda inverter ja ühenda juhtmed. – T. K.) Firma oma spetsialistid panid katuse paika ka, endal polnud muretki. “See oli ühe päeva töö!” ütleb Andero Laurits.
Ristiku tänava majal on paneelide kõrval kasutatud siledaid katusekive, kuid võib panna ka lainelisi. Paneelide puhul värvivalikut pole, küll saab varieerida katusekivide tooni. “Meie tahtsime, et oleks paneelidega sama värvi.” Ehk siis mustad. “Tavalised päikesepaneelid on sellised sinakad, aga meie tahtsime, et katus näeks välja nagu päris katus, mitte nagu paneelidega kaetud pind. Minu meelest on see nii näotu!” Kusjuures hinnaerinevus ei olegi ülemäära suur.