Üks osa Kuressaare südalinnast on taas valmis saanud. Kaua aega tühjana seisnud vana haridusosakonna maja, nagu minuealised seda mäletavad, on saanud uue funktsiooni ja lisaks modernse juurdeehituse. Ei oskagi öelda, kumb on nüüd pintsak või kumb nööp. Ehk on see kõik kokku üks tore ülikond, millest rõõmu nii kohalikule rahvale kui ka külalistele.
Juulikuu keskel lubas kogu selle suure ettevõtmise peasüüdlane OÜ Hõbekeskus juhataja Andres Tinno Oma Kodu uut keskust uudistama. "Kasutusluba on väljastatud!" teatab ta vastuseks küsimusele: kas nüüd on valmis?
Meenutame siiski enne veel pisut lähiajalugu. Piirkondade konkurentsivõime tugevdamise investeeringute taotlusvoorus otsustas Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus toetada Kuressaare kogupere- ja elamuskeskust. See sai uue keskuse sünni eelduseks ja siis saigi töödega alustada. Juba mullu jaanuaris peeti OÜ Hõbekeskus idee järgi valmivas Thule Kojas kahte pidu korraga – paika sai nurgakivi ja maha võeti sarikapärg. "Alternatiivajalookeskuse ja selle väljapanekute eesmärgiks on esitleda pisut (enese)iroonilises võtmes Saaremaa erakordsust nii Euroopa, maailma kui terve universumi ajaloolises ja kultuurilises kontekstis. Keskus pakub meelelahutuslikku sissevaadet saarlase maailmapilti, tema paigavaimu ja mütoloogilisse maailma. Keskus rõhutatult ei pretendeeri ajaloolisele tõele (kuigi väljapanekud on selliselt näiliselt vormistatud), vaid vastupidi – keskuse motoks jääb "Ära usu kõike, mida sulle näidatakse!"," seisab keskuse tutvustuses.
Projekti kogumaksumus on 2 366 120 eurot, millest Hõbekeskus OÜ omafinantseering 354 918 eurot.
Ometi pole kõik läinud nii sujuvalt kui tegijad oleksid soovinud. Esialgu eelmise suve algusesse plaanitud avamist nihutati kõigepealt 2018. aasta jõuludesse, siis veel edasi suve algusse. Ja nüüd, 2019. aasta juuli lõpuks, sai Thule Koda avatud.
Tööde käiku jälginud arhitekt Hannes Koppel ütleb, et kui mõelda selle asukoha peale, siis siin võiks ju ka lihtsalt park olla ja kolemaja. "Aga nüüd see koht töötab ja selle maja eluiga on jälle 150+." Hoone arhitektuurse terviklahenduse kohta arvab ta, et uue ja vana ühendamine polnudki kõige suurem väljakutse. "Uus suur kast on tulevikus puude taga varjus. Näha jääb ainult see ühendav klaasist ja vana osa. Ja kui talvel kõik puud raagus on, siis tuleb välja ilus kirju fassaad."