Joogivee puhastamise mure aitavad lahendada veefiltrid

Saarte Hääl
Copy
Foto: iStock

Hiljutine Kuressaare ühisveevärgis asetleidnud E.coli ja coli-laadsete bakterite levik on pannud paljusid inimesi nii Saaremaal kui ka mujal Eestis muret tundma oma joogivee puhtuse pärast. Spetsialistide sõnul on võitlus bakteriaalse saastumisega pikk protsess. Ja kui olukord ka lõpuks täiesti kontrolli alla saadakse, siis tegelikult puudub inimestel kindlus, et edaspidi uusi reostusjuhtumeid ei või tekkida.

Kas tulebki jääda vett läbi keetma või pudelivett tassima?

Kui kraanivesi on tervisele ohtlik, siis ajutiste lahendustena on pudelivesi või vee läbikeetmine loomulikult ainumõeldavad. Kuid pikas perspektiivis ei ole need jätkusuutlikud. Sest kes jõuab pidevalt tassida endale koju kanistrite viisi joogivett, rääkimata selle mõjust rahakotile ja keskkonnale. Samuti on vee läbikeetmine tülikas, aeganõudev ja energiakulukas. Pole mõeldav jäädagi seda pidevalt tegema.

Kas ongi siis vaid kaks võimalust – jääda nende ebamugavate tegevuste juurde või riskida saastunud vee joomisega?

Lahenduseks on veefiltrid

Õnneks on olemas ka kolmas võimalus – joogivee puhastamine lokaalsete veefiltritega, mille iga tarbija saab ise oma tarbeks paigaldada.

Ettevõte Ecoclean OÜ pakub spetsiaalselt joogivee puhastamiseks mõeldud veefiltreid. Kõik need joogivee filtrid:

  • toimivad naturaalsel viisil – puhastusprotsessi käigus ei lisata vette mingeid keemilisi ühendeid
  • sobivad nii eratarbijale koju kui ka ettevõtjale kontorisse, kohvikusse või majutusasutusse
  • võtavad vähe ruumi ning neid saab paigutada ka kitsastesse oludesse
  • on lihtsad paigaldada ja hooldada

Järgnevalt lühike ülevaade erinevatest joogivee filtritest

UV steriliseerija

Mida teeb ja kuidas toimib?

UV steriliseerija on mõeldud joogivee puhastamiseks kõigist patogeensetest mikroorganismidest nagu viirused ja bakterid, sh E.coli ja coli-laadsed bakterid, enterokokid ja muud haigustekitajad

Joogivee puhastamine toimub ultraviolettkiirguse (UV) abil. UV-kiirguse lainepikkus on mikroorganismidele surmav. See lõhub nende DNA molekulaarse struktuuri, mille tagajärjel rakk hukkub. UV-kiirguse toimel hävitatakse kõik patogeensed viirused ja bakterid 1–5 sekundi jooksul. UV-steriliseerija ei muuda vee maitset ega lõhna ning ei tekita vette ohtlikke ühendeid.

Milliseid variante pakume?

Valikus on Belgias toodetud premium-klassi UV-steriliseerijad Cintropur 2100 ja 4100, millel lisaks paljudele muudele eelistele on ka pika elueaga (9000 tundi – 1 aasta) UV-lambid. Cintropur 2100 sobib eratarbijale koju. Cintropur 4100 on aga mõeldud suuremale veeläbivoolule, olles seetõttu sobilik kohvikutele, restoranidele ja turismiettevõtetele. Lisaks on meie valikus ka veidi tagasihoidlikuma eelarvega tarbijale mõeldud UV-steriliseerija

Pöördosmoos filter

Mida teeb ja kuidas toimib?

Pöördosmoos filter eemaldab veest nii kõik bakterid ja viirused kui ka sellised tervist kahjustavad ühendid nagu fluoriid, kloor, kloriid, fosfaat, nitraat, raadium jm.

Põhikooli füüsikatunnist võib meeles olla selline nähtus nagu osmoos. Võtame näitena klaasi vett, millesse on segatud soola. Kujutlege nüüd U-kujulist klaastoru, mille keskel asub membraan (filter). Valades U-toru ühte harusse soolast ja teise harusse magedat vett, seisneb osmoosi protsess selles, et vedeliku tase soolveega harus tõuseb, kuna eesmärgiks on muuta toru mõlemate harude vees soola ja vee vahekord võrdsemaks.

Pöördosmoosi puhul tuleb aga mängu lisarõhk. Pöördosmoosi protsessi käigus liigub vesi selle lisarõhu tõttu läbi membraani, jättes aga nüüd vees lahustunud osakesed maha. Vees lahustunud osad jäävad membraani ühele poole ning puhas vesi liigub membraani teisele poolele. Pöördosmoosi sihiks ei ole mitte soolase vee lahjendamine (nagu osmoosis), vaid rõhu all veest soolade väljapressimine läbi membraani.

Joogivee puhastamisel pöördosmoosi meetodil on võtmekohaks mebraani avade suurus. Nimelt on need niivõrd väikesed, et mingid saasteained, bakterid ega viirused läbi avade ei mahu. Läbi mahuvad üksnes veemolekulid.

Milliseid variante pakume?

Valikus on pöördosmoos filter Lätt ja pöördosmoos filter Water Tree.

Mõlema puhul on tegemist otsevooluga pöördosmoosi filtritega. See tähendab, et puhastatud joogivesi ei kogune mitte kogumispaaki, vaid puhastusprotsess toimub vahetult spetsiaalse joogiveekraani avamisel. Otsevoolu eeliseks võrreldes kogumispaagiga on parem ruumi mahutatavus (kogumispaak on üsna kobakas). Samuti saab tarbija otsevoolu puhul vahetult puhastatud värske ja jaheda vee. Tegu on uue põlvkonna seadmetega, millel otsevool on piisavalt kiire (vastavalt 1,6 ja 1,3 liitrit/minutis). Kahe seadme erinevus seisneb selles, et Taanis toodetud Lätt on ekslusiivsema disaini ning filtrite vahetusest märku andva nutikraaniga.

Mõlemale pöördosmoos filtrile on võimalik juurde lisada ka mineralisaator, mis annab puhastatud veele tagasi kõik organismile vajalikud mineraalid nagu kaltsium, magneesium, naatrium ja kaalium.

Ultrafiltreerimisel põhinev joogivee puhastussüsteem

Mida teeb ja kuidas toimib?

Joogivee puhastussüsteem Freshpoint F3000 eemaldab kraaniveest kahjulikud keemilised ja orgaanilised lisandid ning kloorimaitse ja -lõhna.

Puhastussüsteem töötab ultrafiltreerimise põhimõttel. Joogivee filtreerimine toimub kolmeastmeliselt: esimeses astmes püüab settefilter kinni mustuse, teine aste eemaldab plii ja kahjulikud mikroorganismid nagu Cryptosporidium ja Giardia ning kolmas aste eemaldab lenduvad orgaanilised ühendid, bakterid, viirused, parandab vee maitset, värvi ja lõhna.

Milline joogiveefilter valida?

Teadaoleva bakteriaalse reostuse korral aitab UV-steriliseerija, mis tapab kõik bakterid.

Kuigi ka pöördosmoosi filter eemaldab joogiveest täielikult kõik bakterid, siis selle vahega, et siin neid ei tapeta, vaid nagu eespool selle tehnoloogia kirjeldamisel märgitud pressitakse veest välja. Seetõttu kogunevad bakterid pöördosmoosi membraani ees asuvasse settefiltrisse, kus niiske keskkond on heaks kasvulavaks. See tingib aga settefiltri kiire reostuse ja ebamõistlikult sagedase väljavahetamise vajaduse.

Seega, kui peamiseks probleemiks on bakteriaalne reostus, võibki piirduda üksnes UV- steriliseerijaga.

Samas soovitame võimaluse korral klientidel alati lisaks UV-steriliseerijale paigaldada ka kas pöördosmoosi filter (ideaalsem variant) või siis veepuhastussüsteem Freshpint 3000. Seda seetõttu, et nimetatud veefiltrid püüavad kinni ja puhastavad vee ka kõigist UV-steriliseerija poolt tapetud surnud bakteritest. Lisaks puhastavad nii pöördosmoosi filtrid kui ka Freshpoint joogivee ka kõigist muudest kahjulikest ühenditest ning parandavad joogivee lõhna- ja maitseomadusi.

Bakterid ei ole aga kraanivee ainus probleem (loe pikemalt siit). Kui vees hetkel teadaolevalt kahjulikke baktereid ei ole, kuid on soov puhastada oma joogivett kõigist muudest ebameeldivatest ühenditest, on kõige parem lahendus paigaldada üksnes pöördosmoos filter. See annab ka täieliku kindluse, et teie ja teie pere (või ettevõtte puhul klientuur) olete kaitstud ka ootamatute uute bakteriaalse saastuse juhtude korral tulevikus.

Tasuta kohale!

Saadame kõik meilt ostetud veefiltrid tasuta Cargobusi Kuressaare esindusse, kus neile saab lahtiolekuaegadel endale sobival ajahetkel järele minna. Soovi korral on meie kaudu võimalik tellida ka seadme paigaldus.

Küsi julgesti lisainfot

Joogivee puhastamise kohta küsimuste tekkimisel võib julgesti ühendust võtta. Aitame teid rõõmuga õigete lahenduste valikul!

Ecoclean OÜ on tegutsenud veepuhastusseadmete alal üle 10 aasta. Lisaks joogiveefiltritele pakume lahendusi ka katlakivi murele ning kaevuvee erinevatele probleemidele. Müüme ainult tuntud ja hinnatud Belgia, USA, Taani ja Saksamaa tootjate kvaliteetkaubamärke, eesmärgiga olla oma valdkonnas innovaatiline ning tuua klientideni kõige uuemad ja paremad tehnoloogiad.

Copy
Tagasi üles